Tippek szülőknek egy fenntartható nyaraláshoz
Sok átgondolást igényel részünkről, szülők részéről, ha családi nyaralásra készülünk. Gyakran stressz, kapkodás előzik meg az indulás előtti napokat, halmozzuk az utazótáskákat, nehogy otthon maradjon a kedvenc játék, kevés legyen a ruha, fázzanak vagy melege legyen a gyerekeknek éjszaka, minden felmerülhető problémára, betegségre felkészülten tudjunk indulni…stb. Tervezzük a programokat, néha talán még túl is tervezzük... és még sorolhatnánk mennyi mindent kell átgondolni és összekészíteni egy nyaralás előtt. Nem csoda, ha ebben a forgatagban megfeledkezünk arról, hogy a nyaralás alatt is fordíthatunk figyelmet a fenntarthatóságra. Hoztunk pár tippet, ami nem csak egy környezetbarát nyaralásra segít felkészülni, de egyben egy kevésbé stresszes utazást is eredményezhet, ahol valóban gondtalanul, egymáshoz és a természethez kapcsolódva tölthetjük el szabadidőnket a családdal.
A természet megszerettetése gyermekeinkkel fontos helyen áll az értékrendünkben. Kíváncsi gyerekeket szeretnénk nevelni, akik szívesen fedezik fel az újdonságokat és lelkesen vesznek részt kalandokban. Fontos számunkra, hogy gyermekeink olyan egyénekké cseperedjenek fel, akik törődnek a természettel és dolgoznak annak védelméért. Ezért gyűjtöttük össze a Planetino – egy jobb világ miniben kínálatában is azokat a termékeket, melyek magas minőségük mellett a bolygóhoz is kedvesek és a hosszú éveken keresztül könnyíthetik meg gyermekeink életét – akár egy családi nyaralás során is.
Természetközeli nyaralás a gyerekekkel
1. Programtervezés
Nyaralás alatt, új környezetben különösen fontos, hogy hagyjunk teret a gyerekeknek és lehetőséget a szabad játékra. Engedjük Őket kibontakozni és szabadon engedni fantáziájukat. Minket is meg fog lepni, mi mindent kitalálnak és mennyi játékot, „eszközt” fedeznek fel maguk körül.
A környezetbarát nyaralás nem jelenti azt, hogy ki kell hagyni a normál nyaralási szórakozást. Változatos és izgalmas tevékenységek széles skálája várhat egy természetközeli nyaraláson is, amely sok-sok mókás elfoglaltságot garantál gyermekeinknek, mint pl.: sátorban alvás, tanyasi üdülés, túrázás a természetvédelmi területeken, hosszú kerékpártúrák, vagy csak beugrani egy tóba és úszni.<
Az állatkert meglátogatása helyett sétálhattok egyet, vagy kirándulhattok, és felfedezhetitek a helyi vidéket, a természeti kincseket. Egy kirándulás megmutathatja a kicsik számára a növény- és állatvilág különlegességeit, megtanítja gyermekünket az őket körülvevő természet megbecsülésére, hiszen az erdők és rétek érzékeny élőhelyek, amelyeket érdemes megvédeni.
2. A megfelelő utazási eszköz
Belföldi nyaralás során sokszor a legkényelmesebb és legpraktikusabb utazási eszköz az autó. Bármit bele tudunk pakolni, otthon beülünk, a nyaralónál kiszállunk. A gyerekek számára azonban ez sokszor unalmas lehet, nehezebb lekötni Őket. Érdemes ilyenkor mérlegelni, milyen környezetbarát alternatívák jöhetnek szóba. Egy vonatozás például rendkívüli izgalmakat nyújthat egy gyermek számára. A nyüzsgés, a kalauz, a vonatozás izgalma felejthetetlen élménnyel ajándékozhatja meg Őket.
3. Pakolás, csomagolás
Ha családi nyaralásra indulunk, sok mindent magunkkal kell vinnünk, például váltóruhát,
játékokat az utazáshoz és ételt. Ha nem felejtjük el becsomagolni ezeket a dolgokat, akkor gyorsan megnőhet a poggyász mennyisége.
Amennyiben már van mibe pakolnotok, használjátok tovább, amíg működőképes. Ha új utazótáskát vagy hátizsákot szeretnétek vásárolni, mindenképpen környezetbarát anyagból készültet válasszatok! Jó alternatíva lehet egy újrahasznosított pet-palackból készült táska-szett, ami nem csak erős, strapabíró anyagból készült, de anyagának köszönhetően, vízhatlan is.
Tájékozódjunk indulás előtt a szálláson elérhető szolgáltatásokról. Van-e mosógép. Amennyiben igen, ez jócskán megkönnyítheti a pakolást és nagy segítségünkre lehet egy gyerekekkel eltöltött hét alatt. Szükséges-e piperecikkeket vinni. Amennyiben igen, a legegyszerűbb módszer, ha egy neszeszerbe bepakoljuk a már otthon használt fogkefét, fogkrémet, tisztálkodószereket. Így megtakaríthatjuk egy felesleges vásárlás árát és a jól megszokott eszközeinket használhatjuk a nyaralás során is. Amennyiben nagy kiszerelésben vesszük ezeket, érdemes kisebb, újratölthető, utazási méretű tégelyekbe tölteni a sampont, tusfürdőt. Így helytakarékosabb és csökkenthetjük a táska súlyát is. A szilárd tusfürdő, sampon vagy dezodor pedig hulladékmentes alternatívák lehetnek az utazás során is.
4. Hulladékmentes nyaralás
Tervezzünk a nyaralás során akár városnézést, strandolást vagy kirándulást, semmiképp ne felejtsük el magunkkal vinni hőtartó, rozsdamentes acél termoszunkat, mely szükség esetén újratölthető és a nagy melegben is felfrissülést hoz. Az újra felhasználható ételhordó és kulacs gyerekeknek is tartogasson frissítőket, hiszen gondolnunk kell rá, hogy egy kis nasi, keksz, gyümölcsök és természetesen a folyadék mindig elérhető legyen a kicsik számára is. Ezekkel pedig elkerülhetjük a műanyag palackok használatát és a szendvicsek fóliába csomagolását.
Utazáskor a fenntarthatóság alapelveit követve gondoskodhatunk arról, hogy a nyaralási élmények ne legyenek negatív hatással a környezetre. A fenntartható családi nyaralás nem jelenti azt, hogy le kell mondani a nyaralás élvezetéről. Éppen ellenkezőleg! A fenntartható utazás során nagyszerű élménnyel ajándékozhatjuk meg gyermekünket és magunkat is, amely egyben egy nyugodt, stresszmentes, környezetbarát nyaraláshoz vezet.
Planetino – egy jobb világ miniben