Ki nevet a végén? Mindenki!
Ismered azt az érzést, amikor egy családi szórakozásnak induló társasjátékban végül mindenki szomorú és csalódott, kivéve azt, aki a játékot nyerte? Sőt, sokszor még ő is, hiszen érzi a többiek feszültségét. A legkisebb sírva csapja bele a kockát a tábla közepébe, mert nem ő ért be elsőként a célba. Ismerős?
Még az egyik legismertebb társasjáték címe is ilyen „kárörvendő”: Ki nevet a végén? Valóban, csak egy nevet. A többi, ha nem is sír, de „vesztesnek” érzi magát.
Belegondoltál már, mennyivel jobb lenne együtt játszani, ahelyett, hogy egymás ellen versengünk? Mekkora móka lenne összefogni a barátokkal, a családtagjainkkal, és úgy játszani, hogy az mindannyiunknak szórakoztató legyen? Nem egymás ellen, hanem együtt, egy közös célért hajtani. Így nem csak egy játékos nyerne, hanem az összes.
A kooperatív játékok pontosan ezt valósítják meg.
Mit fejleszt a kooperatív játék
A kooperatív játék észrevétlenül fejleszti szociális képességeinket. Mi mindent? Felsorolni nehéz, de néhány alap képesség, amiben fejlődni fogunk:
-
megtanuljuk meghallgatni, meghallani egymást
-
megtanuljuk megosztani a nálunk levő információkat, tudást
-
javul a kezdeményezőkészségünk
-
mások tiszteletére tanít
-
a játék végén, bár nem egyedül nyerünk, azt érezzük, hogy a cél elérése rajtunk is múlt, nem csupán a szerencsén (nem azon, hogy hányat dobtunk, milyen kártyát húztunk), hanem azon, hogy mennyire figyeltünk a csapatra, mennyire működtünk együtt
-
megtapasztaljuk, hogy döntéseink másokra is kihatással vannak (együtt sírunk vagy együtt nevetünk)
A kooperatív játékok sajátossága
Általában az ilyen játékoknak másfajta szabályai vannak, mint a nemkooperatívaknak. Többnyire nincs időkorlát, és nem egyéni célokért, egymás gyenge pontját kihasználva versengenek a játékosok, hanem csak a közös cél van kijelölve, amely eléréséért egyesített erővel, tudással kell tenniük. A konfliktusokon alapuló játékról így átkerül a hangsúly, és a kölcsönös előnyök kiaknázása sokkal fontosabb lesz számukra, mint az egyéni érvényesülés.
Szeretnél beszerezni kooperatív játékokat?
Az Anyaparadicsom oldalán megteheted. Különböző korosztályoknak ajánlott kooperatív Djeco társasjátékok várják, hogy összekovácsolhassák a családokat, barátokat, iskolai vagy óvodai csoportokat
1. Állatmentő Kooperatív Társasjáték: Ez a játék a legkisebbeknek készült, 2,5 éves kortól ajánlott. 4 jóbarát egy nagyon vékony jégen próbál ejutni a kunyhóba, ahol végre felmelegedhetnének. Óvatosan, egymást segítve kell haladniuk, nehogy bajuk essen. A játék célja, hogy mindannyian célba érjenek, ehhez pedig a csapat egészére szükség van.

2. Hohó Kooperatív Társasjáték: Ez a feladat több korosztályt is leköt, hiszen 3-10 éves korig játszhatják a gyerekek. Cél, hogy közösen megmentsék a 4 darab, 3-3 részből álló hóembert, átsegítve őket az olvadó jégtáblákon.