Az iskolakezdés rendkívül izgalmas mind a szülő, mind a gyermek számára. Akkor is, ha az elsőszülött és akkor is, ha a sorban második, harmadik (és így tovább) kicsi lépi át szeptemberben az iskola megannyi titkot rejtő kapuját.
Ne csak a táskába pakoljunk
Az egyik legizgalmasabb dolog az iskolába készülő gyermekek számára a nyári tanszer és iskolatáska vásárlása, azonban nem csupán a kézzel fogható kellékekre érdemes kiemelt figyelmet fordítani.
A színesceruzák, filctollak, origami papírok, tolltartó mellett van még valami, amire feltétlen figyelni kell: a lelki stabilitás, feltöltődés. Ugyanis az izgalom mellett természetes, ha az új helyzettől való félelem némi szorongással is párosul.
Szülői szemmel, szülői tapasztalatainkkal szeretnénk most néhány tippet adni ahhoz, hogyan tudjátok csordultig tölteni az iskolába készülő kisgyermekek önbizalombatyuját.
Tippek a magabiztos, vidám iskolakezdéshez
Még a legmagabiztosabb, legbátrabb nagycsoportos óvodást is utolérheti az iskolakezdés miatti szorongás, hiszen egy teljesen új közösségbe készül. Mégis, mivel erősíthetjük, mi az, amivel oldhatjuk benne ezt és így megkönnyíthetjük a felkészülés és majd az első napok időszakát?
Talán közhelynek tűnhet, mégis óriási jelentősége van annak, mennyit és hogyan beszélgetünk a gyermekekkel. Fontos, hogy ne erőltessük az iskolakezdés témáját, engedjük, hogy annyit beszéljen róla, amennyit ő szeretne.
Amennyiben vannak félelmei, ne rendezzük le annyival, hogy “ugyanmár, minden rendben lesz” vagy “ne is gondolj erre”. Egy 6-7 éves kisgyermek már meg tudja fogalmazni, mi az, amitől tart. Például: nehezen fogok beilleszkedni, félek, hogy nem találok barátot magamnak.
Engedjük, hogy beszéljen róla és keressünk megoldást - jó, ha több lehetőséget is fel tudunk vetni -, hogyan kezelheti a helyzetet. Tart attól, hogy nem tud beilleszkedni? Tanácsolhatjuk, hogy kezdeményezzen beszélgetést egy szimpatikus osztálytársával. Kérdezze meg, ő izgatott-e az iskola miatt, várta-e, van-e kedvenc elfoglaltsága, szeret-e rajzolni. Fél, hogy nem talál barátot? Próbáljon meg bekapcsolódni a játékokba, így megismerheti több társát is. Lehet, hogy olyat is talál, akivel közel laknak egymáshoz vagy nagyon hasonló az érdeklődési körük, hobbijuk. Igyekezzünk kapaszkodót adni neki a felmerülő nehézségekben.
A lényeg, hogy beszélgessünk, még lényegesebb, hogy hallgassuk meg. Saját élményeket is feleleveníthetünk, de ne tolakodjunk vele. Azért sok gyerek szereti hallani, milyen volt anya és apa annyi idősen, mint ő. Mit játszott, hogyan élte meg azokat a helyzeteket, amelyben ő is van.
Elmesélhetjük neki azt is, mi mit érzünk, nincs egyedül az izgalmával, de ez egy közös kaland, még úgy is, hogy mi nem ülünk be vele az iskolapadba. Azonban ez számunkra is egy új helyzet. Éppen ezért megértjük a félelmeit, aggályait, és persze vele együtt örülünk, hogy ő már iskolás.
Ahogy egyre közelebb kerül az évkezdés, érdemes a napi rutinon is alakítani, hogy ne egyik napról a másikra kelljen átállni az új rendszerre. Megkérhetjük arra is, gyűjtse össze a kedvenc ételeit, így, ha a szülő készíti a tízórait és uzsonnát, lesz egy lista a kezében - amit persze még nem a gyermek ír, de ő mondja tollba-, amely jó alapot ad ahhoz, hogy a kedvenceit találja az uzsonnásdobozában. Az otthon ízeit ott, az idegenben.
Te is izgulsz? Ez neked is új.
Teljesen helyénvaló, hogy a szülő is szorong. Elvégre az iskola már nem ovi, kötöttebb, a gyermeknek is önállóbban kell napközben megoldania a felmerülő problémákat. Izgulsz? Érthető. Ha van a környezetetekben olyan család, ahol kisiskolások a gyerekek, beszélgess velük, a legszuperebb, ha ugyanabból a suliból akad pajti, ahova ti is mentek majd. A királyi többes itt nem a megszokott “babás többes”, ugyanis, egy kicsit a felnőttek is sulisok lesznek újra.
Ha te annak idején szerettél suliba járni, akkor ez remek móka lesz ismét. Sokan már azt imádják, hogy válogathatnak a számtalan vignetta variáció között, és rendszerint az első tanszerlista bevásárlásánál anyának vagy apának is csurran cseppen valami írószer a kosárba. Ha más nem, egy notesz, új toll vagy tolltartó, hiszen valahol mind gyerekek maradunk egy kicsit a papír-írószer osztályon.
Öröm-bödön varázslat
Oké, ez lehet komikusan hangzik, pedig csudaklassz ötlet. Keressetek egy üres dobozt, befőttes üveget vagy bármilyen bödönt, ami a lakásban fellelhető. Írjatok fel kis cetlikre - értelemszerűen az írni még nem tudó családtagnak segítve - olyan ötleteket, amelyek jó kedvre derítenek benneteket.
Például lehet ez meseolvasás (vagy -hallgatás), séta a parkban, játszóterezés, bábozás, társasjátékozás, rajzolás, sütit sütni együtt, éneklés, vicces mondókázás, buborékfújózás… a lényeg, hogy amennyi “öröm-ötlet” csak eszetekbe jut, azt mint vessétek papírra. Dobjátok be az öröm-bödönbe, és beszéljétek meg, hogy amikor valaki úgy érzi, egy kis örömre lenne szüksége, vegyetek ki egy (vagy akár több) ötletcetlit és csináljátok meg a rajta szereplő öröm-ötletet.
Az új dolgok, akkor is, ha pozitívak, lehetnek ijesztőek, hiszen még nem ismerjük őket. Ameddig nem érkezik el a napja, csupa spekuláció az addig eltöltött idő. Vajon milyen lesz? Jól fogom érezni magam? Szeretni fognak? Én szeretni fogom őket? Rengeteg kérdés, amelyekre egyszerűen nincs válasz addig, ameddig nem történnek meg.
Beszélgetéssel óriási varázslatokat lehet kanyarintani, ugyanis egy félelmetes helyzet is barátságossá szelídül, minél többet tudunk meg róla. Ezért fontos, hogy a félelmekről ugyanúgy lehessen beszélni, akárcsak a várható jó, vidám dolgokról.
Pakoljátok tele a szeretetbatyutokat - igen, a szülőkét is -, hiszen mindig jó, ha van miből táplálkozni. És elő az öröm-bödönökkel, hiszen mókából soha nem elég!
Gyűjtsetek élményeket nyáron, társasozzatok sokat (nem csak esős időben szuper játék), és élvezzetek ki minden egyes pillanatot.
Csodás, izgalmas, szeretettel teli élményekkel gazdag évkezdést kívánunk minden leendő kisiskolásnak!
Az Anyaparadicsom csapata