Húsvét közeledésének apropójából számos hazai és határokon átívelő néphagyományt gyűjtöttünk egy csokorba a tojásfestés kapcsán. A tojások színes dekorálása a mai napig szerves részét képezi az ünnepi készületnek. Cikkünk elolvasása után szinte garantáljuk, hogy idén más szemmel nézed majd a tojásfestést.
A tojás mint jelkép, szimbólum
Tán nem okoz nagy meglepetést - az amúgy szimbólumokkal körülvett világunkban - ha azt mondjuk: a tojásnak, és a tojásfestés művészetének is van mögöttes tartalma.
Fontos szerepe van a húsvéti étkezésben is, de a tojás színezése a régmúlt időkre nyúlik vissza. Annak idején gyakran használtak piros festéket, ami a mágikus erejébe vetett hit miatt volt. Sok feltevés szerint pedig Krisztus vérét jelképezte.
A tojásfestés, és az azt körülvevő több száz éves népszokások
A tojásfestés az egész világon ismert szokás.
Magyarországon a tojásra rajzolt minták - ha a tradíciókat tekintjük - leginkább geometrikusak. A tojást hosszanti vonalakkal két vagy négy mezőre osztják - ezt nevezzük rámázásnak. Az így kialakult mezőket díszítik, avagy "hímzik". Az így elkészült tojás pedig a hímes tojás.
Magyarországon avarkori sírokban is találtak már festett, mintákkal ellátott tojásokat. Az első írásos emlékek a témában Anonymus idejéből, a XIII. századból maradtak ránk. Gondoljunk csak bele, az 800 éve volt!
Romániában a vendégek a gazdának tojást vittek, megütögették vele és közben köszöntést mondtak.
A görögök azt a tojást, amit a tyúk először tojt nagypénteken, varázserejűnek tartották.
A német hiedelem szerint, húsvét reggel egy tojáson átnézve meg lehet látni a benne táncoló bárányt.
A germánoknál a legenda szerint Ostara, a germán istennő birtokolt egy különleges madarat, ami színes tojásokat tojt. Egy nap az istennő a gyerekek szórakoztatására nyúllá változtatta a madarat, azóta tojnak a nyulak színes tojásokat. Ostara ünnepén a germánok egymásnak tojást adtak és megették, más források szerint elásták azokat.
Jóslatok és gonosz szellemek távoltartása
Sok esetben jóslásra is használták: ha nagypéntek éjjelén feltörték, és egy pohár vízbe csurgatták, megmutatta, hogy milyen lesz a jövő évi termés.
Volt, ahol a lányok tojáshéjat tettek a küszöbre húsvét előtti este, hogy megtudják, mi lesz a férjük foglalkozása.
Már a kőkorban is az asszonyok tojást tartottak szülés közben a kezükben, hogy gyermeküket megvédjék a gonosz szellemektől.
A megúszhatatlan és megunhatatlan húsvéti nyúl
A tojást tojó húsvéti nyúl képe az 1700-as években az Egyesült Államokban is megjelent. A pennsylvaniai holland telepesek az "Osterhase" vagy "Oschter Haws" (azaz a Húsvéti Nyúl) eljöveteléről meséltek gyerekeiknek. Az ünnepi szokás szerint a jó gyerekek színesre festett tojásokat kaphattak a húsvéti nyúltól gondosan kikészített sapkáikba.
Manapság virágkorát éli a "titokzatos" Húsvéti Nyuszi - ugyanakkor arra ösztönöznénk mindenkit, hogy találjon ki az édesség mellé olyan ajándékot a gyerekeknek, ami építő jellegű, fejlesztő, vagy közös mókázásra hív.
Tojásfújás és 4+1 tojásdíszítési technika
A tojásfestés - ahogy azt már a fentiekben is taglaltuk - számos európai országban hagyomány. A díszítéshez bármilyen tojás felhasználható.
A liba, kacsa és tyúktojásokat általában kifújják, majd az üres héjat díszítik különböző technikákkal. Az emu és a strucc tojásoknak annyira vastag a héja, hogy probléma nélkül lehet faragni. Persze ez utóbbinak nem áll csak úgy neki otthon az ember :)
Hazánkban leggyakoribb megoldás a tyúktojás díszítése. Hoztunk is néhány technikát.
1. Tojásfestés természetes anyagokkal
A tojást meg lehet festeni boltban vásárolható tojásfestékkel, de helyette szívből javasoljuk a természetben előforduló, természetes festéket tartalmazó alapanyagok használatát. A legelterjedtebb megoldás az, hogy a vöröshagyma héját forró vízben ki kell áztatni, majd ebben a lébe beletenni a tojást és addig ott hagyni, amíg a kívánt színt el nem éri. Egyéb alternatívaként érdemes kipróbálni a lilahagymát, a céklát, a kurkumát, vagy a fekete teát is. A természetes alapanyagokkal festett tojásokat száradás után szalonnabőrrel átkenve fényesíthetitek.
2. Tojás hímzése írókával
Egy íróka nevű fémcső segítségével viaszból mintákat rajzoltak a tojás felületére, majd festékbe mártották. A festék nem fogta meg a viasszal fedett felületet, így miután azt lekaparták, kirajzolódott a minta.
3. Batikolt tojás készítése
A tojás felületéhez mindenféle mintákat - például virágokat, leveleket - kell rögzíteni, majd így mártani a festékbe. A rögzítés egyszerűen megoldható egy nejlonharisnyával. Miután megszáradt, le kell venni a rögzítést és a mintákat, és szépen kirajzolódik a díszítés.
4. Csipkés tojás
Különleges szokásnak számít a csipkékkel való tojásdíszítés. Ez legjobban festetlen tojásokon mutat. Vagy a tojás felületét díszítik csipkével vagy kifújják a tojást és nagyon aprólékos munkával átütik csipkés mintájúra.
4+1. Patkolt tojás
A szájhagyomány szerint a tojáspatkolást a magyar kovácsok találták ki. Csak az számított igazi mesternek, aki egy tojást is meg tudott patkolni. Ólomlemezekkel díszítették, karcolták és festették a tojásokat. A mai napi vannak a falvakban, akik űzik ezt a mesterséget.
Hogy zajlik a tojásfestés nálatok?
Ti hogyan díszítitek a tojásokat? Szívesen várunk képeket Tőletek az info@anyaparadicsom.hu e-mail címre.
Források:
sulihalo.hu
kovacsneagi.qwqw.hu
Képek: