A „Heuréka!” kifejezést biztosan ismered és hallottad már, de vajon mi az a heurisztika (https://hu.wikipedia.org/wiki/Heurisztika) és hogy jönnek ide a gyermekjátékok.
Anélkül, hogy teljes filozófiai és szómagyarázó részletekbe belemennék, a heurisztika tulajdonképpen egy feladatmegoldási módszer.
Olyan „gondolkodás”, amelynél az egyértelmű és nyilvánvaló megoldások helyett a korábban megszerzett tapasztalatok felhasználásával cselekszünk. A gyerekekre vonatkoztatva ez tipikusan az egyszerű tárgyakkal történő nyíltvégű játékot jelenti.
A Nyílt végű vagy zárt végű játékot válasszunk? című blogbejegyzésemben részletesen leírtam, mire is jók a nyíltvégű játékok, miért fontos, hogy szorgalmazzuk ezt a gyermekeinknél. Ma ezt a gondolatmenetet egészítem ki a heurisztikus játékokkal.
Mi az a heurisztikus játék?
Már biztosan te is láttad, hogy a gyermeked sokszor nem magával az új játékával, hanem annak dobozával kezd el játszani. És olyan is biztos gyakran előfordul, hogy hosszú percekig „elautókázik” két kaviccsal. Nos, ez a heurisztikus játék.
Manapság a gyermekeket hangos, színes játékok veszik körül, amelyek általában műanyagból vagy fából készülnek, és noha ezek képesek lehetnek bizonyos érzékszervek stimulálására, általában hiányoznak a kreatív gondolkodás és a probléma támogatásához szükséges kritikus érzékszervi és heurisztikus tulajdonságaik. Röviden mondva: kevésbé fejlesztik a megoldó készséget.
A heurisztikus játék kapcsán konkrétan olyan dolgokra gondolok, mint a hétköznapi tárgyak érzékszerveinkkel való felfedezése:
-
játék a száraztésztával (pl. kirakós),
-
dobolás a fakanállal,
-
botokkal és kavicsokkal bábozás stb.
Igen. A játék és a játékokkal való játék közötti különbség az, hogy a játékok gyakran korlátozzák a gyermekek képességeit, hiszen eleve adott, hogy mit lehet velük csinálni:
-
az autót gördítjük,
-
a gombját megnyomva zenél,
-
a csillogó-villogó doboz szintén gombnyomásra reagál (forog, lapoz, énekel stb.),
míg a heurisztikus játék alapból lehetővé teszi
-
a gyermek kreativitásának megélését;
-
stimulálja a képzelőerőt és az innovációs képességeket,
-
mindeközben eléri, hogy a gyermekek felfedezzék a tárgyak többrétű felhasználási módját is.
A heurisztikus játék eme tulajdonságai elengedhetetlenek a tanuláshoz és a fejlődéshez.
"A játéknak nem látszó tárgyak” valójában többet tanítanak.
Ahogy fent mondtam, a heurisztikus játék
-
serkenti a kreativitást és a képzeletet, ugyanakkor
-
fejleszti a motoros készségeket,
-
támogatja az agy fejlődését;
-
szerepet játszik a csecsemők és a kisgyermekek kognitív növekedésében és fejlődésében;
-
fejleszti az empatikus készségeket;
-
serkenti a kritikus gondolkodást;
-
elősegíti a korai matematikai fogalmi tanulást;
-
önállóságra nevel.
Maradjunk csak a fenti példánknál. Ha a kicsi egy gombnyomásra működő csodakütyüvel játszik, abból azt tanulja meg, hogy némi „izommunkával” zenélni fog a játék.
A heurisztikus játék során azonban mindent maga csinál:
-
hangokat utánoz,
-
mozgatja a tárgyat,
-
megfigyel,
-
gondolkodik,
-
kísérletezik,
-
új lehetőségeken töri a fejét,
azaz mindig újabb és újabb kontextusba helyezi az adott játékszert (pl. egy legókocka lehet dinoszaurusz, máskor pedig kisautó is, ahogy egyszer repülni is tud, máskor pedig „karambolozni” az ágy szélével vicces puffanó hangot kiadva). Nem beszélve arról, hogy ha gyermekünk különféle tárgyakkal játszik, azt is felfedezi, hogy ezeknek a tárgyaknak a méretei, alakja, súlya és textúrája is más-más (matematikai gondolkodás!).
A heurisztikus játékok tehát olyan alapvető, mindennapi tárgyak, amelyek ugyan látszólag unalmasak, valójában tanulási lehetőségek tárházát kínálják a gyermekeknek.
Játék közben megismerik a körülöttük lévő világot, és ami még fontosabb, megtanulják, hogy nem kell sok a boldogsághoz. A csecsemők és a kisgyermekek ezeknek a tárgyaknak a felfedezésével, a velük való játékkal hozzák meg első döntéseiket, és indulnak el az emberré válás útján.
Hogyan ösztönözd gyermekedet heurisztikus játékra?
Egyszerűen csak biztosíts neki több lehetőséget arra, hogy nyílt végű játékokkal játszon. felfedezéshez. A Schoolhouse Daycare oldalán (https://schoolhouse-daycare.co.uk/blog/heuristic-play/ ) láttam, hogy mennyire jó a „kincsesláda” módszerük. Külön dobozokat töltenek meg különböző méretű és textúrájú heurisztikus tárgyakkal, és hagyják, hogy a gyerekek maguk fedezzék fel azokat, hogy ők döntsék el, melyikkel hogyan játszanak.
Ezt te is megteheted otthon.
Üríts ki egy-két nagyobb dobozt, és tégy bele nélkülözhető eszközöket:
-
kanalakat,
-
leveleket,
-
terméseket,
-
rongydarabokat,
-
papírtojástartót stb.